در علم کامپیوتر به طور کلی  دو نوع برنامه نویسی وجود دارد :

1- Windows Application  یا همان نرم افزار های تحت ویندوز

2- Web Application یا همان نرم افزار های تحت وب

حال باید دید  این نرم افزار ها با هم چه تفاوت و یا چه معایب و فوایدی دارند ،

با نرم افزار های تحت ویندوز شروع می کنیم :

این نرم افزار ها باید روی هر کامپوتر به طور مجزا نصب گردند و برای ویندوز تعریف شوند . بانک اطلاعاتی این نرم افزار روی یک کامپیوتر قرار می گیرد و نیاز به حفاظت (در برابر ویروس , آتش سوزی , دزدی , سوختگی از طریق نوسانات برق و ...) دارد.

به همین منظور باید به مراتب از این نرم افزار و بانک اطلاعاتی نسخه پشتیبان گرفته شود تا اطلاعات از دست نرود .

برای هربار تغییر ویندوز به هر دلیل ( ویروس ,خرابی , استهلاک و .... ) باید این نرم افزار مجدد با تمام تنظیمات و گاها درد سر های موجود روی سیستم های جدید نصب گردد.

به همین خاطر شما برای فراهم کردن نرم افزار و پشتیبانی از آن احتیاج به صرف وقت و هزینه زیادی دارید .

از لحاظ دسترسی هم محدودیت های زیادی دارد چرا که باید فقط از همان سیستمی که برنامه در آن تعریف شده استفاده شود.

اما نرم افزار های تحت وب :

این نرم افزار دیگر بر روی یک کامپیوتر خاص نصب نمی شود بلکه با هر سیستمی که بتوان به اینترنت متصل شد قابل استفاده است .

امنیت این بانک اطلاعاتی به عهده میزبان سایت می باشد که با وجود پروتکل های امنیتی از آن حفاظت می کنند , برای مثال از چند بانک اطلاعاتی در شهر های مختلف استفاده می شود که حتی اگر در شهری زلزله آمد و کامپوتر ها زیر آوار ماندند این سیستم  با مشکلی مواجه نشود و اطلاعات هیچ سیستمی (حتی زیر آوار مانده ها) هم از بین نمی رود .

فقط در این نرم افزار ها مشکل امنیتی ورود کاربر به سیستم را داریم که با لو رفتن نام کاربری و رمز عبور هرکسی از هر کجای دنیا می تواند به سیستم نفوذ کند . اما سیستم ثبت آنی برای این مشکل راه حلی ارائه کرده :

1- استفاده از توکن . که حفاظت از توکن و رمز عبور آن به عهده سردفتر محتـــــــــــرم می باشد .

2 - استفاده از وی پی ان : VPN مخفف کلمه Virtual Private Network (شبکه مجازی خصوصی )میباشد بدین معنی که شما از طریق بستر و زیر ساخت اینترنت شبکه مجازی ایجاد می کنید که دیگران حق ورود و رصد این ارتباط و انتقال اطلاعات را ندارند.

در کل سیستم ثبت آنی با سطح دسترسی بالا, عهده دار امنیت و نگه داری اطلاعات ما نیز می باشد .

با توضیحات کم وهرچند ناقص بالا می توان متوجه شد نرم افزار تحت وب تا چه میزان هزینه ها و زمان برای آماده سازی برنامه که به دوش دفاتر اسناد رسمی بوده است را کم کرده و شما دیگر استرس ویروسی شدن و پاک شدن اطلاعات را از یاد خواهید برد .

البته لازم به ذکر است که این مطلب فقط در مورد کلیت نرم افزار بود  و نواقص احتمالی نرم افزار ثبت آنی باید برطرف گردد و طراحان سایت آن را به نحوی طراحی نمایند که برای کاربر ،ساده و روان باشد که این خود یک اصل برنامه نویسی است.