با سلام خدمت شما همکاران محترم

یکی از خواص ثبت آنی این خواهد بود که دیگر دفاتر از ارسال خلاصه معامله بی نیاز می شوند اما باید بدانیم ما الآن با سامانه ثبت آنی کار می کنیم اما هنوز ثبت آنی به معنای واقعی راه اندازی نشده است. یعنی :

دفاتر محترم همچنان باید اقدام به ارسال خلاصه معامله از طریق سامانه مدیریت املاک کشوری  با امضای الکترونیکی بنمایند.

و فقط ارسال فیزیکی  خلاصه معامله به ادراه ثبت لازم نیست .این رویه تا زمانی که بخشنامه ای جدید بیاید ادامه دارد ....

 

منبع           

                                                                      متن بخشنامه در ادامه مطلب


معاونین محترم سازمان

 مدیران محترم کل ستادی و استان ها

 سران محترم دفاتر اسناد رسمی

 

           پیرو بخشنامه شماره 248001/91 تاریخ 19/12/91، موضوع "دستورالعمل ثبت الکترونیکی خلاصه معاملات املاک" مقرر می دارد: جهت تسریع و تسهیل در ارائه خدمات ثبتی به مراجعین، دفاتر اسناد رسمی موظفند در اجرای بند یک دستورالعمل مذکور پس از ثبت الکترونیکی خلاصه معامله و ارسال آن از طریق سامانه مدیریت کشوری املاک به واحد ثبتی مربوط، بلافاصله دو نسخه پرینت خلاصه معامله الکترونیکی را از سامانه اخذ و با امضای سردفتر و مهر دفترخانه، نسخه اول را در موعد مقرر قانونی به واحد ثبتی ارسال و نسخه دوم را تحویل خریدار نمایند.

 بدیهی است مطابق تبصره بند یک دستورالعمل مورد اشاره، آن دسته از دفاتر اسناد رسمی که مجهز به امضای الکترونیک هستند، نیازی به ارسال فیزیک خلاصه معامله به واحد ثبتی نخواهند داشت. لیکن دفترخانه مکلف است پرینت خلاصه معامله الکترونیکی را با امضای سردفتر و مهر دفترخانه به خریدار تحویل دهد.

 مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه بر عهده معاونین و مدیران کل ستادی و استانی سازمان، رؤسای واحدهای ثبتی و کانون سردفتران و دفتریاران می باشد.

 

                                                             احمد تویسرکانی